talous

Irak. talous, 1970-2016

Irak. talous, koko

Irak. talous, koko, miljardia $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Bruttokansantuote2.412.617.116.9117.1160.0
Bruttokansantulo2.012.916.516.8118.7159.0
Bruttoarvonlisäys3.519.327.521.0139.4170.8

Picture. Irak. talous, osuuteen, %, 1970-2016

Irak. talous, kasvuvauhti

Picture. Irak. talous, kasvuvauhti, 1970=100%, 1970-2016

Irak. talous, rakenne

Irak. talous, rakenne, %, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Maatalous16.24.718.94.65.14.1
Teollisuus41.665.423.184.149.133.8
Rakentaminen3.47.96.90.456.36.0
Kauppa8.25.114.23.67.610.9
Kuljetus5.94.28.64.75.810.2
Palvelut24.612.828.32.426.035.0

Picture. Irak. talous, rakenne, %, 2016

Irak. talous, laatu

Irak. talous, asukaskohtaisesta, $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Bruttokansantuote238.0920.0978.0717.03 808.04 301.0
Maatalous56.765.9298.141.2232.5188.9
Teollisuus145.5924.2364.2750.32 227.21 549.0

Picture. Irak. talous, laatu, 1970-2016

Irak. Kansainvälinen kauppa

Irak. Kansainvälinen kauppa, miljardia $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Vienti1.711.920.315.954.644.3
Tuonti0.392.511.810.447.243.9
Netto vienti1.39.48.55.57.40.42

Picture. Irak. Kansainvälinen kauppa, miljardia $, 1970-2016

Irak. Kansainvälinen kauppa, rakenne, %, 2016
indikaattori Vienti Tuonti
Alkutuotanto94.312.2
Resurssipohjainen talous0.8819.1
Matalan tason teknologian valmistus0.05220.7
Keskitason teknologian valmistus0.1333.4
Huipputeknologian valmistus0.02911.6
ym.4.63.0

Irak. talous, näkökulma

Picture. Irak. talous, näkökulma

© Ivan Kushnir