talous

Eteläinen Afrikka. talous, 1970-2016

Eteläinen Afrikka. talous, koko

Eteläinen Afrikka. talous, koko, miljardia $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Bruttokansantuote19.688.4125.1150.7406.2328.2
Bruttokansantulo18.884.7120.9147.3397.1318.5
Bruttoarvonlisäys18.382.5113.1137.6369.3293.8

Picture. Eteläinen Afrikka. talous, osuuteen, %, 1970-2016

Eteläinen Afrikka. talous, kasvuvauhti

Picture. Eteläinen Afrikka. talous, kasvuvauhti, 1970=100%, 1970-2016

Eteläinen Afrikka. talous, rakenne

Eteläinen Afrikka. talous, rakenne, %, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Maatalous7.46.54.83.62.92.7
Teollisuus33.143.835.828.826.525.3
Rakentaminen4.43.53.72.93.94.1
Kauppa14.912.014.514.814.915.4
Kuljetus10.09.08.69.98.99.6
Palvelut30.125.232.740.142.842.9

Picture. Eteläinen Afrikka. talous, rakenne, %, 2016

Eteläinen Afrikka. talous, laatu

Eteläinen Afrikka. talous, asukaskohtaisesta, $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Bruttokansantuote759.02 625.02 921.02 882.06 884.05 105.0
Maatalous52.9158.2125.993.8183.3123.2
Teollisuus235.61 071.7945.0757.41 659.51 155.1

Picture. Eteläinen Afrikka. talous, laatu, 1970-2016

Eteläinen Afrikka. Kansainvälinen kauppa

Eteläinen Afrikka. Kansainvälinen kauppa, miljardia $, 1970-2016
indikaattori197019801990200020102016
Vienti4.431.431.343.3121.4105.4
Tuonti5.125.326.139.6121.2106.8
Netto vienti-0.656.15.23.60.18-1.4

Picture. Eteläinen Afrikka. Kansainvälinen kauppa, miljardia $, 1970-2016

Eteläinen Afrikka. talous, näkökulma

Picture. Eteläinen Afrikka. talous, näkökulma

© Ivan Kushnir