Економија

Светот. Бруто-националниот доход, 1970-2015

 • Светот. Бруто-националниот доход, рејтинг, 2015 (табела)
 • Светот, региони
 • Светот. Бруто-националниот доход, 1970-2015
  годинамлрд. $по глава, $млрд. $раст, %
  тековни ценипостојани цени 1970
  19703 407.6926.13 407.6 
  19713 748.6997.73 551.94.2
  19724 315.51 125.93 750.65.6
  19735 253.71 344.33 993.26.5
  19745 951.91 494.54 072.42.0
  19756 651.61 639.14 098.40.64
  19767 174.71 735.24 302.45.0
  19778 076.51 919.14 476.14.0
  19789 567.72 234.04 666.94.3
  197911 001.32 523.24 851.34.0
  198012 279.92 768.34 934.01.7
  198112 526.12 774.45 025.11.8
  198212 417.52 702.25 043.50.37
  198312 711.42 717.35 173.22.6
  198413 099.42 750.25 416.34.7
  198513 442.12 771.45 605.23.5
  198615 490.83 136.85 776.43.1
  198717 601.73 498.46 003.63.9
  198819 745.73 853.56 296.94.9
  198920 591.63 946.16 513.43.4
  199022 853.04 306.66 701.22.9
  199123 946.54 437.96 780.61.2
  199225 607.64 671.06 908.01.9
  199326 049.84 679.17 009.51.5
  199427 809.14 922.07 232.53.2
  199530 834.75 379.57 447.43.0
  199631 539.35 426.27 707.33.5
  199731 456.75 339.88 002.93.8
  199831 319.25 246.68 234.02.9
  199932 509.85 374.88 504.33.3
  200033 565.75 479.28 897.74.6
  200133 394.35 383.39 067.81.9
  200234 670.25 519.99 238.91.9
  200338 942.86 123.59 497.22.8
  200443 908.86 819.59 896.54.2
  200547 597.37 301.910 261.23.7
  200651 697.77 834.810 708.64.4
  200757 973.78 678.311 071.83.4
  200863 327.39 364.511 194.71.1
  200960 120.38 783.110 980.5-1.9
  201065 855.49 506.011 440.44.2
  201173 256.910 447.511 774.62.9
  201274 981.910 567.312 067.92.5
  201376 909.210 711.312 321.52.1
  201478 863.610 856.012 663.22.8
  201574 418.210 128.212 995.12.6

  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, млрд. $, 1970-2015
  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, по глава, $, 1970-2015
  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, раст, %, 1970-2015

  Светот. Бруто-националниот доход, рејтинг, 2015
  #земјимлрд. $%
  Светот74 418.2100
  региони
  1Азија26 689.335.9
  2Америка25 258.933.9
  3Европа18 863.425.3
  4Африка2 185.92.9
  5Океанија1 420.81.9
  подрегиони
  1mk20 032.926.9
  2Источна Азија18 025.624.2
  3Западна Европа8 209.911.0
  4Северна Европа4 578.96.2
  5Јужна Америка3 609.74.9
  6Јужна Европа3 581.04.8
  7Јужна Азија3 103.24.2
  8Југозападна Азија2 847.73.8
  9Источна Европа2 493.73.4
  10Југоисточна Азија2 417.83.2
  11Австралазија1 377.51.9
  12Средна Америка1 321.51.8
  13Северна Африка744.21.00
  14Западна Африка619.30.83
  15Јужна Африка338.70.46
  16Средна Азија295.00.40
  17Карипски Острови294.70.40
  18Источна Африка276.20.37
  19Централна Африка207.50.28
  20Меланезија35.30.047
  21Полинезија6.60.0089
  22Микронезија (регион)1.40.0019
  земји
  1 Соединети Американски Држави18 496.024.9
  2 Народна Република Кина11 172.615.0
  3 Јапонија4 549.06.1
  4 Германија3 436.84.6
  5 Обединето Кралство2 801.73.8
  6 Франција2 458.23.3
  7 Индија2 091.72.8
  8 Италија1 812.62.4
  9 Бразил1 733.92.3
  10 Канада1 528.92.1
  11 Јужна Кореја1 384.31.9
  12 Русија1 290.01.7
  13 Австралија1 209.71.6
  14 Шпанија1 192.11.6
  15 Мексико1 102.51.5
  16 Индонезија833.11.1
  17 Холандија747.61.0
  18 Турција715.90.96
  19 Швајцарија686.10.92
  20 Саудиска Арабија669.60.90
  21 Аргентина621.20.83
  22 Шведска504.40.68
  23 Нигерија475.10.64
  24 Полска456.80.61
  25 Белгија455.30.61
  26 Норвешка406.10.55
  27 Иран399.70.54
  28 Тајланд375.30.50
  29 Австрија374.90.50
  30 Обединети Арапски Емирати370.60.50
  31 Филипини353.80.48
  32 Венецуела337.00.45
  33 Хонгконг314.30.42
  34 Египет310.80.42
  35 Јужноафриканска Република306.70.41
  36 Данска302.70.41
  37 Израел295.10.40
  38 Малезија288.00.39
  39 Колумбија283.20.38
  40 Пакистан282.80.38
  41 Сингапур278.90.37
  42 Чиле234.60.32
  43 Финска233.90.31
  44 Ирска224.70.30
  45 Бангладеш206.70.28
  46 Грција194.60.26
  47 Португалија194.40.26
  48 Перу184.00.25
  49 Виетнам183.30.25
  50 Романија174.60.23
  51 Чешка173.00.23
  52 Казахстан170.40.23
  53 Нов Зеланд167.80.23
  54 Ирак163.70.22
  55 Алжир160.70.22
  56 Катар156.70.21
  57 Кувајт127.80.17
  58 Унгарија116.00.16
  59 Ангола104.40.14
  60 Мароко98.50.13
  61 Еквадор98.40.13
  62 Судан97.80.13
  63 Украина89.60.12
  64 Куба86.00.12
  65 Словачка85.80.12
  66 Шри Ланка75.20.10
  67 Узбекистан72.20.097
  68 Порторико68.50.092
  69 Оман67.50.091
  70 Доминиканска Република63.70.086
  71 Кенија63.00.085
  72 Мјанмар62.50.084
  73 Гватемала62.20.084
  74 Белорусија52.10.070
  75 Азербејџан51.50.069
  76 Уругвај51.30.069
  77 Костарика50.70.068
  78 Бугарија48.90.066
  79 Либан48.70.065
  80 Панама48.50.065
  81 Хрватска48.30.065
  82 Танзанија46.00.062
  83 Словенија41.80.056
  84 Литванија39.80.053
  85 Луксембург39.40.053
  86 Тунис39.40.053
  87 Макао39.30.053
  88 Јордан37.10.050
  89 Либија36.90.050
  90 Туркменистан35.90.048
  91 Гана35.70.048
  92 Србија35.30.047
  93 Етиопија35.30.047
  94 Демократска Република Конго34.60.046
  95 Боливија31.80.043
  96 Брег на Слоновата Коска29.70.040
  97 Бахреин29.40.039
  98 Јемен28.20.038
  99 Камерун28.00.038
  100 Сирија27.80.037
  101 Латвија26.90.036
  102 Парагвај26.20.035
  103 Ел Салвадор24.70.033
  104 Уганда24.60.033
  105 Тринидад и Тобаго23.70.032
  106 Естонија22.00.030
  107 Авганистан21.10.028
  108 Непал21.00.028
  109 Папуа Нова Гвинеја20.40.027
  110 Замбија20.20.027
  111 Кипар19.50.026
  112 Хондурас19.00.025
  113 Камбоџа17.10.023
  114 Исланд16.60.022
  115 Северна Кореја16.20.022
  116 Босна и Херцеговина16.20.022
  117 Мозамбик14.60.020
  118 Боцвана14.20.019
  119 mk14.10.019
  120 Јамајка13.90.019
  121 Грузија13.60.018
  122 Сенегал13.40.018
  123 Зимбабве13.10.018
  124 Габон12.90.017
  125 Брунеј12.80.017
  126 Мали12.70.017
  127 Никарагва12.40.017
  128 Јужен Судан12.10.016
  129 Лаос11.90.016
  130 Намибија11.50.015
  131 Албанија11.50.015
  132 Маврициус11.40.015
  133 Ерменија11.00.015
  134 Буркина Фасо10.90.015
  135 Монголија10.70.014
  136 Таџикистан10.10.014
  137 Македонија (појаснување)9.80.013
  138 Чад9.70.013
  139 Малта9.60.013
  140 Мадагаскар9.40.013
  141 Нова Каледонија8.90.012
  142 Хаити8.50.011
  143 Бенин8.40.011
  144 Република Конго8.40.011
  145 Бахами8.40.011
  146 Гвинеја8.20.011
  147 Руанда7.90.011
  148 Екваторска Гвинеја7.60.010
  149 Нигер7.00.0094
  150 Молдавија6.90.0092
  151 Република Косово6.50.0088
  152 Киргистан6.40.0086
  153 Монако6.30.0084
  154 Малави6.20.0083
  155 Бермуда5.90.0080
  156 Лихтенштајн5.20.0070
  157 Француска Полинезија5.10.0069
  158 Суринам4.90.0065
  159 Мавританија4.80.0064
  160 Еритреја4.70.0064
  161 Сиера Леоне4.50.0060
  162 Барбадос4.20.0057
  163 Фиџи4.20.0056
  164 Црна Гора4.10.0055
  165 Свазиленд3.90.0052
  166 Того3.70.0050
  167 Кајмански Острови3.40.0045
  168 Гвајана3.30.0044
  169 Курасао3.10.0042
  170 Малдиви3.10.0041
  171 Андора2.80.0038
  172 Бурунди2.70.0037
  173 Аруба2.50.0034
  174 Лесото2.40.0032
  175 Гренланд2.00.0027
  176 Бутан2.00.0026
  177 Џибути1.90.0025
  178 Либерија1.80.0024
  179 Белиз1.60.0022
  180 Централноафриканска Република1.60.0021
  181 Зелен ’Рт1.50.0021
  182 Сан Марино1.30.0018
  183 Антигва и Барбуда1.30.0018
  184 Света Луција1.30.0018
  185 Сејшели1.30.0017
  186 Сомалија1.30.0017
  187 Источен Тимор1.10.0015
  188 Соломони1.10.0014
  189 Свети Мартин1.10.0014
  190 Гвинеја-Бисао0.970.0013
  191 Туркс и Кајкос0.940.0013
  192 Гренада0.930.0012
  193 Гамбија0.910.0012
  194 Свети Кристофер и Невис0.850.0011
  195 Британски Девствени Острови0.830.0011
  196 Самоа0.750.0010
  197 Свети Винцент и Гренадини0.730.0010
  198 Вануату0.720.0010
  199 Комори0.560.0007
  200 Доминика0.490.0007
  201 Тонга0.410.0005
  202 Federated States of Микронезија (регион)0.370.0005
  203 Кирибати0.350.0005
  204 Сао Томе и Принсипе0.330.0004
  205 Ангилја0.320.0004
  206 Кукови Острови0.290.0004
  207 Маршалски Острови0.250.0003
  208 Палау0.240.0003
  209 Науру0.200.0003
  210 Монтсерат0.0580.0001
  211 Тувалу0.0500.0001

  Picture. Светот, лидери. Бруто-националниот доход, %, 2015

  Светот, региони

  Светот, региони. Бруто-националниот доход, %, 1970-2015
  региони197019801990200020102015
  Азија14.920.524.428.231.735.9
  Америка39.431.633.539.733.233.9
  Европа41.041.838.128.830.125.3
  Африка3.14.52.31.92.82.9
  Океанија1.61.71.61.42.21.9
  Светот100.0100.0100.0100.0100.0100.0

  Светот, региони. Бруто-националниот доход, по глава, $, 1970-2015
  региони197019801990200020102015
  Океанија2 719.68 949.113 743.015 102.139 194.236 397.7
  Америка2 587.96 267.410 527.915 865.723 190.825 489.7
  Европа1 986.16 847.012 096.213 288.526 922.525 479.6
  Азија244.8977.81 744.02 551.75 002.36 074.9
  Африка293.41 151.4844.0775.61 796.81 845.9

  Picture. Светот, региони. Бруто-националниот доход, %, 2015

  © Ivan Kushnir