Economie

Polonia. Formarea brută de capital, 1970-2015

Polonia. Formarea brută de capital, 1970-2015
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1970LumeEuropaEuropa de Est
19705.8176.25.8 0.631.33.3
19716.4192.66.27.40.631.43.5
19727.0211.46.54.50.611.43.6
19738.3248.56.74.00.571.23.4
19749.4277.37.26.90.571.33.9
197510.1296.67.87.70.591.34.0
197610.8313.78.36.70.561.34.1
197712.4355.18.86.30.571.44.4
197814.0400.39.24.80.541.34.3
197915.9449.39.53.40.531.34.9
198013.0363.910.04.60.400.964.0
19818.6239.07.8-22.20.260.752.8
198215.9435.37.5-3.50.511.44.4
198316.5446.67.95.40.531.54.4
198417.3465.88.46.30.521.64.8
198517.1455.38.96.20.511.54.9
198618.6492.29.34.50.481.45.5
198716.0423.19.30.120.361.05.0
198819.5513.410.18.50.381.16.2
198927.5722.210.75.20.521.511.1
199016.9441.87.8-26.80.290.776.4
199117.0444.26.4-17.90.290.786.1
199214.3372.45.6-13.10.230.645.8
199314.9388.36.312.80.240.807.3
199419.5506.16.89.10.290.9810.5
199528.0724.88.524.10.371.214.4
199634.7899.510.017.90.451.517.9
199737.7977.511.717.20.501.719.7
199843.91 139.213.212.40.591.929.1
199943.21 121.914.16.50.561.933.8
200042.31 100.114.21.10.531.928.5
200139.21 018.212.3-13.50.511.822.7
200236.6953.111.5-6.40.471.620.2
200341.01 065.312.14.90.461.518.3
200451.61 342.114.015.70.501.617.4
200560.91 584.214.21.60.541.817.0
200674.81 944.016.616.80.591.916.2
2007108.22 809.120.523.70.742.316.2
2008131.63 416.320.92.20.822.515.3
200990.52 347.018.3-12.70.652.317.3
2010102.22 648.420.19.90.642.515.5
2011118.73 074.722.612.80.652.514.4
2012105.02 720.321.8-3.90.562.512.8
201399.52 576.620.5-5.80.512.312.5
2014111.02 875.023.112.80.562.514.8
201597.52 526.224.24.50.512.618.5

Picture. Polonia. Formarea brută de capital, mld $, 1970-2015
Picture. Polonia. Formarea brută de capital, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
Picture. Polonia. Formarea brută de capital, creştere, %, 1970-2015

Polonia și țările vecine

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital, mld $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Germania69.8255.7435.1466.5670.6647.3
Polonia5.813.016.942.3102.297.5
Cehia9.819.456.348.5
Slovacia5.55.721.520.2
Belarus5.02.622.816.4
Ucraina25.96.425.913.9

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Germania891.03 271.85 510.25 696.18 337.58 021.7
Cehia950.21 886.65 354.24 596.7
Slovacia1 042.91 059.73 974.93 731.3
Polonia176.2363.9441.81 100.12 648.42 526.2
Belarus490.0265.92 398.91 725.5
Ucraina503.3131.5568.3309.8

Polonia și liderii

Polonia și liderii. Formarea brută de capital, mld $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Republica Populară Chineză31.0108.3137.0417.12 904.75 027.2
Statele Unite ale Americii229.8666.11 283.82 424.02 752.63 670.0
Japonia86.5371.81 074.51 334.61 214.01 047.9
India12.244.995.8119.2655.8685.0
Germania69.8255.7435.1466.5670.6647.3
Polonia5.813.016.942.3102.297.5

Polonia și liderii. Formarea brută de capital, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Statele Unite ale Americii1 097.02 901.35 077.48 568.58 882.911 405.6
Japonia834.73 207.78 789.710 616.59 534.98 279.1
Germania891.03 271.85 510.25 696.18 337.58 021.7
Republica Populară Chineză38.4110.7118.6328.52 166.23 653.4
Polonia176.2363.9441.81 100.12 648.42 526.2
India22.164.4110.1113.3532.8522.4

© Ivan Kushnir