Economie

Polonia. Formarea brută de capital fix, 1970-2015

Polonia. Formarea brută de capital fix, 1970-2015
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1970LumeEuropaEuropa de Est
19706.2188.36.2 0.711.53.6
19716.8206.76.67.60.711.53.8
19727.5226.36.94.50.681.53.9
19738.9264.97.23.80.641.43.6
197410.0293.87.76.80.651.44.1
197510.9318.98.37.90.641.44.3
197611.9343.98.97.60.641.54.5
197713.0374.79.45.20.621.54.6
197814.7417.59.84.30.581.44.6
197916.4462.510.13.60.571.45.0
198014.9417.610.86.20.471.14.6
198110.7295.88.7-19.10.330.933.4
198214.0383.77.5-13.70.451.23.9
198316.2439.58.28.80.521.44.3
198416.7449.69.09.80.521.64.7
198516.0426.49.44.30.491.54.6
198617.2456.49.84.50.461.35.2
198715.3404.910.24.10.360.984.8
198816.5433.310.86.10.340.945.3
198914.3375.410.6-2.10.280.826.1
199013.0339.39.4-11.60.230.615.2
199115.6407.78.9-4.50.270.757.8
199214.8386.29.22.40.240.697.7
199314.3371.79.42.90.230.778.6
199418.6482.710.39.20.280.9511.1
199524.8643.012.016.70.341.114.1
199631.1805.314.419.70.421.417.4
199735.3914.817.622.30.481.720.1
199841.81 084.920.114.20.571.927.7
199941.21 070.521.46.80.541.832.3
200040.81 060.821.92.20.521.928.9
200139.11 015.319.6-10.50.511.824.3
200236.7954.218.4-6.10.471.621.3
200339.61 029.518.61.20.451.518.8
200446.81 218.019.96.70.471.517.3
200557.91 506.121.68.30.521.717.3
200670.41 829.224.815.30.581.816.6
200796.52 505.229.619.00.692.115.8
2008123.43 202.632.28.80.802.515.6
200994.42 447.531.3-2.70.672.316.6
201097.32 522.331.3-0.0400.632.415.4
2011109.42 835.734.08.80.632.414.7
201299.12 566.233.4-1.80.552.413.2
201398.72 555.033.1-1.10.532.312.8
2014107.62 787.236.410.00.552.514.3
201595.82 480.338.66.00.522.517.0

Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2015
Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, creştere, %, 1970-2015

Polonia și țările vecine

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Germania63.0246.1431.6448.9667.1672.5
Polonia6.214.913.040.897.395.8
Cehia10.018.956.048.9
Slovacia5.35.719.820.1
Belarus4.12.621.715.6
Ucraina22.66.425.512.0

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Germania804.53 149.05 466.15 481.78 294.28 334.7
Cehia964.61 844.95 330.14 637.0
Slovacia1 006.61 050.33 657.83 704.8
Polonia188.3417.6339.31 060.82 522.32 480.3
Belarus404.8263.92 288.61 642.2
Ucraina440.1131.7558.3268.7

Polonia și liderii

Polonia și liderii. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Republica Populară Chineză23.089.896.9405.02 744.84 848.8
Statele Unite ale Americii227.8672.41 269.32 369.52 691.13 576.6
Japonia78.5362.71 049.01 338.41 215.81 026.9
Germania63.0246.1431.6448.9667.1672.5
India10.140.084.7114.8588.1648.4
Polonia6.214.913.040.897.395.8

Polonia și liderii. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2015
ţările197019801990200020102015
Statele Unite ale Americii1 087.42 928.75 020.08 375.78 684.411 115.4
Germania804.53 149.05 466.15 481.78 294.28 334.7
Japonia756.83 129.18 581.210 646.69 549.38 113.5
Republica Populară Chineză28.491.883.9319.02 046.93 523.7
Polonia188.3417.6339.31 060.82 522.32 480.3
India18.257.397.3109.0477.8494.5

© Ivan Kushnir