Economie

Arabia Saudită. Venitul național brut, 1970-2016

Arabia Saudită. Venitul național brut, 1970-2016
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1970LumeAsiaAsia de Vest
19704.4747.34.4 0.120.869.0
19715.7937.55.218.20.141.011.2
19727.51 169.86.219.60.161.111.7
197311.31 679.87.521.00.201.313.4
197440.95 788.910.338.60.643.826.8
197544.76 022.110.0-3.20.633.825.4
197664.58 253.412.424.20.844.830.2
197774.39 022.813.26.30.864.730.2
197879.29 124.212.4-6.60.803.929.7
1979109.011 875.013.710.50.994.830.0
1980160.316 456.614.45.61.36.438.4
1981180.617 418.514.82.51.46.640.0
1982156.014 119.612.2-17.61.35.937.9
1983136.811 626.610.6-12.71.14.935.5
1984125.610 058.110.1-5.50.964.333.8
1985114.68 685.49.5-5.20.853.932.0
198697.57 030.211.319.10.632.727.7
198795.46 570.010.5-7.20.542.325.0
198897.96 457.711.912.60.501.924.3
1989104.66 639.711.7-1.50.512.023.7
1990122.07 470.012.78.80.532.222.0
1991134.67 981.814.313.00.562.224.2
1992138.47 966.414.83.10.542.123.2
1993135.47 580.714.7-0.550.521.821.6
1994135.77 413.014.6-0.830.491.723.7
1995145.37 757.814.81.20.471.621.6
1996158.58 283.614.91.10.501.821.6
1997165.78 493.915.11.00.531.921.4
1998148.17 447.315.73.80.471.919.2
1999163.88 073.715.1-3.40.501.920.9
2000190.49 170.015.94.70.572.021.5
2001185.98 726.215.7-0.730.562.123.1
2002192.08 763.115.3-2.50.552.122.5
2003216.59 599.816.910.20.562.121.8
2004260.511 213.018.38.30.592.321.5
2005331.213 853.519.45.70.692.722.1
2006380.715 491.020.03.00.742.821.8
2007422.416 725.320.42.40.732.720.4
2008529.020 391.321.76.50.833.021.0
2009437.716 418.121.4-1.80.732.420.4
2010536.719 568.622.34.60.812.621.4
2011682.724 176.324.610.10.932.823.1
2012747.025 680.825.95.20.992.923.7
2013757.425 293.526.62.60.982.922.7
2014772.825 110.827.74.40.982.822.9
2015666.421 116.328.94.20.892.522.4
2016655.520 308.529.41.60.872.422.4

Picture. Arabia Saudită. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
Picture. Arabia Saudită. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
Picture. Arabia Saudită. Venitul național brut, creştere, %, 1970-2016

Arabia Saudită și țările vecine

Arabia Saudită și țările vecine. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Arabia Saudită4.4160.3122.0190.4536.7655.5
Iran10.596.596.3111.8491.2426.7
Emiratele Arabe Unite0.9343.350.8107.8289.7350.8
Egipt8.122.235.195.6213.5265.8
Oman0.216.011.218.655.159.2
Iordania0.634.13.78.626.238.4
Yemen0.511.94.110.231.125.8

Arabia Saudită și țările vecine. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Emiratele Arabe Unite3 952.141 581.427 322.534 175.735 025.937 848.2
Arabia Saudită747.316 456.67 470.09 170.019 568.620 308.5
Oman284.25 156.56 188.98 206.718 114.413 385.5
Iran369.12 496.01 713.31 691.06 587.15 315.5
Iordania365.01 744.41 027.71 677.73 649.14 055.8
Egipt230.1503.1610.91 367.32 538.52 777.6
Yemen82.0232.6336.4568.41 317.9935.4

Arabia Saudită și liderii

Arabia Saudită și liderii. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Statele Unite ale Americii1 076.92 852.85 922.910 421.315 121.118 968.7
Republica Populară Chineză91.8305.3399.71 200.26 040.411 175.9
Japonia211.21 100.23 161.84 957.35 847.35 094.7
Germania217.3955.81 793.81 937.03 484.43 536.6
Regatul Unit139.2590.21 097.01 646.42 460.92 587.7
Arabia Saudită4.4160.3122.0190.4536.7655.5

Arabia Saudită și liderii. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Statele Unite ale Americii5 137.812 415.823 454.536 957.048 992.958 876.5
Germania2 765.912 206.222 672.623 770.043 073.243 173.6
Japonia2 013.39 337.425 393.038 870.445 486.439 880.6
Regatul Unit2 502.710 489.619 184.927 927.238 872.439 333.3
Arabia Saudită747.316 456.67 470.09 170.019 568.620 308.5
Republica Populară Chineză111.6307.0340.9935.54 441.97 962.8

© Ivan Kushnir