Economie

Ucraina. Venitul național brut, 1990-2015

Ucraina. Venitul național brut, 1990-2015
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1990LumeEuropaEuropa de Est
199095.81 865.295.8 0.421.110.6
199190.01 751.887.1-9.10.381.010.4
199281.31 584.576.9-11.70.320.8510.4
199369.71 361.364.4-16.20.270.809.2
199455.91 094.850.6-21.50.200.617.6
199549.6975.144.0-13.00.160.476.4
199645.6902.339.7-9.70.140.425.8
199751.31 023.738.5-3.00.160.506.5
199842.5856.437.5-2.70.140.416.3
199931.8647.137.2-0.850.0980.315.5
200031.4644.039.25.50.0940.324.9
200138.6799.743.210.20.120.395.2
200243.3904.945.75.70.120.405.3
200351.41 082.350.29.80.130.395.2
200466.61 411.856.212.00.150.445.3
200588.21 885.257.82.90.190.555.6
2006110.12 367.661.97.10.210.635.8
2007148.03 201.267.89.50.260.736.0
2008186.44 049.569.01.80.290.856.0
2009119.02 596.757.9-16.10.200.615.0
2010140.73 082.661.35.90.210.715.1
2011166.83 667.963.94.20.230.764.9
2012180.63 985.164.30.550.240.865.2
2013187.74 156.464.1-0.330.240.865.2
2014132.02 933.160.0-6.30.170.603.9
201589.61 998.954.1-9.90.120.473.6

Picture. Ucraina. Venitul național brut, mld $, 1990-2015
Picture. Ucraina. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1990-2015
Picture. Ucraina. Venitul național brut, creştere, %, 1990-2015

Ucraina și țările vecine

Ucraina și țările vecine. Venitul național brut, mld $, 1990-2015
ţările1990200020102015
Rusia568.0251.91 476.31 290.0
Polonia62.4171.3462.2456.8
România40.736.8163.0174.6
Ungaria35.444.9124.2116.0
Ucraina95.831.4140.789.6
Belarus18.910.454.152.1
Bulgaria19.112.848.748.9
Republica Moldova4.01.46.36.9

Ucraina și țările vecine. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1990-2015
ţările1990200020102015
Polonia1 634.54 449.911 982.811 831.1
Ungaria3 407.14 395.412 403.011 771.6
Rusia3 849.01 720.610 312.18 991.7
România1 732.31 662.28 030.88 947.9
Bulgaria2 163.61 604.56 572.66 835.1
Belarus1 845.01 042.75 695.55 490.4
Ucraina1 865.2644.03 082.61 998.9
Republica Moldova911.0322.21 541.71 689.7

Ucraina și liderii

Ucraina și liderii. Venitul național brut, mld $, 1990-2015
ţările1990200020102015
Statele Unite ale Americii5 922.910 421.315 121.118 496.0
Republica Populară Chineză399.71 200.26 040.411 172.6
Japonia3 161.84 957.35 847.34 549.0
Germania1 793.81 937.03 484.43 436.8
Regatul Unit1 097.01 646.42 460.92 801.7
Ucraina95.831.4140.789.6

Ucraina și liderii. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1990-2015
ţările1990200020102015
Statele Unite ale Americii23 424.836 837.448 796.957 481.7
Regatul Unit19 209.027 967.639 238.643 291.4
Germania22 718.323 651.843 320.042 593.4
Japonia25 863.239 433.445 926.535 939.5
Republica Populară Chineză345.9945.44 504.78 119.3
Ucraina1 865.2644.03 082.61 998.9

© Ivan Kushnir