Ekonomi

Polen. Bruttoinvestering, 1970-2015

Polen. Bruttoinvestering, 1970-2015
årmiljarder $per capita, $miljarder $tillväxt, %andel, %
löpande priserfasta priser 1970VärldenEuropaÖsteuropa
19705.8176.25.8 0.631.33.3
19716.4192.66.27.40.631.43.5
19727.0211.46.54.50.611.43.6
19738.3248.56.74.00.571.23.4
19749.4277.37.26.90.571.33.9
197510.1296.67.87.70.591.34.0
197610.8313.78.36.70.561.34.1
197712.4355.18.86.30.571.44.4
197814.0400.39.24.80.541.34.3
197915.9449.39.53.40.531.34.9
198013.0363.910.04.60.400.964.0
19818.6239.07.8-22.20.260.752.8
198215.9435.37.5-3.50.511.44.4
198316.5446.67.95.40.531.54.4
198417.3465.88.46.30.521.64.8
198517.1455.38.96.20.511.54.9
198618.6492.29.34.50.481.45.5
198716.0423.19.30.120.361.05.0
198819.5513.410.18.50.381.16.2
198927.5722.210.75.20.521.511.1
199016.9441.87.8-26.80.290.776.4
199117.0444.26.4-17.90.290.786.1
199214.3372.45.6-13.10.230.645.8
199314.9388.36.312.80.240.807.3
199419.5506.16.89.10.290.9810.5
199528.0724.88.524.10.371.214.4
199634.7899.510.017.90.451.517.9
199737.7977.511.717.20.501.719.7
199843.91 139.213.212.40.591.929.1
199943.21 121.914.16.50.561.933.8
200042.31 100.114.21.10.531.928.5
200139.21 018.212.3-13.50.511.822.7
200236.6953.111.5-6.40.471.620.2
200341.01 065.312.14.90.461.518.3
200451.61 342.114.015.70.501.617.4
200560.91 584.214.21.60.541.817.0
200674.81 944.016.616.80.591.916.2
2007108.22 809.120.523.70.742.316.2
2008131.63 416.320.92.20.822.515.3
200990.52 347.018.3-12.70.652.317.3
2010102.22 648.420.19.90.642.515.5
2011118.73 074.722.612.80.652.514.4
2012105.02 720.321.8-3.90.562.512.8
201399.52 576.620.5-5.80.512.312.5
2014111.02 875.023.112.80.562.514.8
201597.52 526.224.24.50.512.618.5

Picture. Polen. Bruttoinvestering, miljarder $, 1970-2015
Picture. Polen. Bruttoinvestering, per capita, $, 1970-2015
Picture. Polen. Bruttoinvestering, tillväxt, %, 1970-2015

Polen och grannländer

Polen och grannländer. Bruttoinvestering, miljarder $, 1970-2015
länderna197019801990200020102015
Tyskland69.8255.7435.1466.5670.6647.3
Polen5.813.016.942.3102.297.5
Tjeckien9.819.456.348.5
Slovakien5.55.721.520.2
Vitryssland5.02.622.816.4
Ukraina25.96.425.913.9

Polen och grannländer. Bruttoinvestering, per capita, $, 1970-2015
länderna197019801990200020102015
Tyskland891.03 271.85 510.25 696.18 337.58 021.7
Tjeckien950.21 886.65 354.24 596.7
Slovakien1 042.91 059.73 974.93 731.3
Polen176.2363.9441.81 100.12 648.42 526.2
Vitryssland490.0265.92 398.91 725.5
Ukraina503.3131.5568.3309.8

Polen och ledare

Polen och ledare. Bruttoinvestering, miljarder $, 1970-2015
länderna197019801990200020102015
Kina31.0108.3137.0417.12 904.75 027.2
USA229.8666.11 283.82 424.02 752.63 670.0
Japan86.5371.81 074.51 334.61 214.01 047.9
Indien12.244.995.8119.2655.8685.0
Tyskland69.8255.7435.1466.5670.6647.3
Polen5.813.016.942.3102.297.5

Polen och ledare. Bruttoinvestering, per capita, $, 1970-2015
länderna197019801990200020102015
USA1 097.02 901.35 077.48 568.58 882.911 405.6
Japan834.73 207.78 789.710 616.59 534.98 279.1
Tyskland891.03 271.85 510.25 696.18 337.58 021.7
Kina38.4110.7118.6328.52 166.23 653.4
Polen176.2363.9441.81 100.12 648.42 526.2
Indien22.164.4110.1113.3532.8522.4

© Ivan Kushnir